Teserakt - recenze z pohledu sólohraní


Sci-fi tematika ve hrách stále není něčím, po čem bych okamžitě skočila. Nicméně fakt, že se jedná o kooperativní hru, a spousta krásných kostek mě nakonec nalákala k vyzkoušení. Jak hra v sólu funguje?

Počet hráčů: 1-4

Věk: 14+

Příprava: 5 minut

Sólohra: 45-60 minut

Ve hře Teserakt se budete snažit v roli špičkových výzkumníků odvrátit hrozbu úplného kolapsu Teseraktu (hroutícího se tělesa stvořeného mimozemskou civilizací) a zachránit tak naši planetu.

Komponenty

Základem této hry je krychle složená ze 64 šestistěnných kostek (16 v každé ze čtyř barev – žluté, oranžové, fialové a modré). Na první pohled vypadají speciálně, ale při podrobnějším prozkoumání zjistíte, že znaky jsou ve skutečnosti čísla 1-6. 

Kostky jsou příjemné do ruky i na pohled.

Krychle stojí na otočné základně – ve hře jsou 4 oboustranné základny a to, jakou použijete, určí obtížnost hry. Pro seznámení s hrou je zde základna 1/A. Pro standardní hru využijete základnu 2/B. 3/C je již obtížná hra a 4/D skutečná výzva. Mně tedy pro začátek přišla jako výzva i základna 1, později se mi ale podařilo vyhrát i na desce B. 3/C jsem zatím nevyhrála.

V krabici najdete také 11 karet výzkumníků (ve hře použije vždy každý hráč jednoho – v sólu dva), kdy každý má nějaké speciální schopnosti, díky čemuž je každá hra trochu jiná. 

Karty výzkumu vám poskytují volné akce navíc.

Karty objevů umožňují silné pozitivní efekty, dostanete se k nim ale až zaplněním celého řádku na panelu stabilizace.

Z pohledu sólohraní

Sólo se hraje stejně jako hra dvou hráčů. Bylo by ale fajn, kdyby pravidla na sólohráče myslela a bylo to v nich napsané. Není tam totiž o hře v jednom hráči vůbec žádná zmínka. Naštěstí je autor hry aktivní na bgg, díky čemuž jsem si nejenom potvrdila, že se sólo hraje za dva výzkumníky, ale navíc jsem zjistila zajímavou informaci. A to, že autor sólo zamýšlel tak, že hráč sice hraje za dva výzkumníky, se dvěma oddělenými laboratořemi, ale karty výzkumu sdílí, bez ohledu na to, v tahu kterého výzkumníka je získal. Což může být někdy docela velká pomoc. 

Jinak se tedy hraje za dva výzkumníky jako ve dvou hráčích, tzn. jeden výzkumník odehraje své akce, následuje fáze kolapsu, druhý výzkumník odehraje své akce a opět následuje fáze kolapsu.

V každém tahu provede výzkumník 3 akce (v libovolné kombinaci) a k tomu může zahrát libovolný počet karet výzkumu. Jako akci můžete: vzít si kostku z Teseraktu do své laboratoře, upravit hodnotu kostky o 1 (ve své laboratoři nebo v oblasti zhroucení), přenést kostku do jiné laboratoře, vyměnit kartu výzkumu za lepší (bez využití jejího efektu kartu odhodíte a doberete si o úroveň vyšší kartu), využijete specialitu svého výzkumníka (speciální akce), a nebo - a to je nejdůležitější akce celé hry - stabilizujete kostku. Abyste mohli kostku stabilizovat na panel stabilizace, musíte nejprve ve své laboratoři vytvořit sadu alespoň 3 kostek. Ty musí mít buď všechny stejnou barvu, nebo každá jinou, a navíc mít buď stejnou hodnotu, nebo tvořit postupku. Z takové sady potom stabilizujete vždy jednu kostku. Pokud se vám podaří stabilizovat kostky všech barev a všech hodnot dříve, než se Teserakt zhroutí nebo dojde k 7 trhlinám, vyhrajete hru. 

Teserakt se však hroutí rychle. Po každém tahu se zhroutí tzv. mezní kostka Teseraktu, tedy nejníže položená kostka nejnižší hodnoty. Touto kostkou hodíte a dáte ji do oblasti zhroucení. Jakmile se zde vyskytnou 3 kostky stejné hodnoty, způsobí trhlinu. 7 trhlin = okamžitá prohra. 


Kostek v oblasti zhroucení se můžete (a musíte) cíleně zbavovat, není to ale úplně jednoduché. Jedničku můžete upravit o jedna na nulu a tím ji anihilovat (vyřadit ze hry). Stejně tak můžete kostku anihilovat v případě, že se jedná o identickou kostku s tou, kterou jste právě stabilizovali. Další možnosti manipulace s kostkami v oblasti zhroucení poskytují některé karty.

Hroucením kostek z Teseraktu se také navíc odkrývají události zakreslené pomocí symbolů na základně. Asi nemusím říkat, že to rozhodně nejsou příjemné události.

Jak už jsem říkala, vyhrát je za mě rozhodně výzva. A kdyby to pro vás bylo později snadné i s těžšími základnami, pravidla obsahují další varianty, jak si hru ztížit.

Závěrem

Teserakt je kooperativní hra, ve které se budete pomocí manipulace s kostkami snažit zachránit svět.

V sólu se hraje stejně jako ve dvou hráčích, tedy za dva výzkumníky, kteří ale sdílejí karty výzkumu. Toto bohužel nenajdete napsáno v pravidlech, ale uvádí to sám autor na bgg.

Hra obsahuje škálování obtížnosti pomocí různých základen, přičemž i standardní obtížnost byla pro mě výzvou.

Trochu mi vadilo, obzvláště při prvních partiích, že je hra poměrně dlouhá. Než se stabilizuje 24 kostek, může to být občas repetitivní. Záleží také na schopnostech jednotlivých výzkumníků, některé mi přijdou využitelnější, než jiné.

Pokud hrajete v sólu rádi kooperativní hry a hledáte nějakou se zajímavým nápadem, doporučuji Teserakt vyzkoušet.

 

Za poskytnutí hry na recenzi velmi děkuji vydavatelství Mindok.

 

Teserakt (Tesseract)

Autor: James Firnhaber

Ilustrátor: Denis Frietas

Vydavatel: Mindok, Smirk & Dagger Games

Čeština: ano, lokalizace

 

 

Komentáře