Galileo Galilei - recenze z pohledu sólohraní
Středně náročné euro s krásnými ilustracemi a zajímavým tématem a ještě od českého autora? To jsem samozřejmě nemohla minout. Jak se Galileo v sólu hraje a jestli stojí za vyzkoušení, se dozvíte na následujících řádcích.
Počet hráčů: 1-4
Věk: 12+
Příprava: 5 minut
Sólohra: 60-75 minut
Ve hře Galileo Galilei budete v rolích historických postav slavných astronomů 16. - 17. století pozorovat hvězdnou oblohu, činit objevy, studovat v knihovně, přednášet na univerzitě a za to získávat slávu v podobě vítězných bodů. Musíte si ale dát pozor na všudypřítomné inkvizitory – církev z vašich objevů nebude zrovna nadšená.
Komponenty
V krabici standardní velikosti najdete kromě
pravidel a hracího plánu také kostky, karty a různé žetony a destičky.
Karty mají zvláštní matný povrch, ale jsou kvalitní a nádherně ilustrované Michalem Peichlem.
Karton je pevný, ale přes veškerou opatrnost při vylupování se mi potrhaly některé žetony kvadrantů.
Dřevěné žetony hráčů jsou zde ve zvláštní kombinaci barev – dvě krásné zářivé barvy – růžová a tyrkysová – a dvě přírodní – hnědá a béžová. Aspoň při sólo hře si může člověk vybrat, která dvojice se mu více líbí.
Kostky jsou obyčejné dřevěné a zpočátku mi přišlo, že se k vizuálu hry nehodí, ale zvykla jsem si. Základní barvy (červená, žlutá a modrá) jsou dané tím, že se ve hře pracuje i s jejich mícháním na zelenou, oranžovou a fialovou při pozorování velkých objektů, což je zajímavý herní prvek.
Z pohledu sólohraní
V sólu se vždy hraje pokročilá varianta hry, tedy se speciálními schopnostmi jednotlivých astronomů. Zatímco Galileo bude pozorovat o jedno souhvězdí navíc, Koperník může speciálními destičkami vylepšovat knihy s bonusy ve své knihovně, Bruno má vzhledem k zvláštní destičce sklepení větší práci s přesvědčováním inkvizitorů, ale získá za to zajímavé bonusy a Kepler má díky osobní akční destičce možnost měnit pozice akcí svého dalekohledu. Pokud máte i promo, získáte možnost hrát ještě za Halleyho, který má vlastní kometu. Osobně mě hraní za tuto promo postavu bavilo asi ze všech nejvíce, takže určitě doporučuji se pokusit ho získat, dokud je to možné. Schopnosti všech astronomů jsou pěkně tematické a zvyšují znovuhratelnost, kdy pokaždé se můžete s danou postavou zaměřit na jinou strategii.
Proti vám se postaví jako oponent Tycho Brahe řízený dvěma sadami speciálních destiček. Hráč hraje vždy první, po něm přichází na tah Tycho. Hru vyhrajete, pokud se vám podaří získat více bodů než on, což není nic snadného. Velmi rychle a snadno získává hodně bodované karty, čímž se zároveň přibližuje konec hry (hra končí, když dojdou karty objevů v balíčku).
Tychův tah je poměrně rychlý – otočíte destičku určující počet kroků – o tolik posunete dalekohled u jeho akčních destiček (super využití žetonu prvního hráče při sólo hře). Poté vykonáte jeden řádek jeho akcí – postupujete shora dolů, první podle dané podmínky splnitelný řádek provede. Z karet získává body, ale žádné další bonusy. Ostatní věci, co má získat, jsou vždy uvedeny na jeho destičkách.
Pravidla sólo módu by zasloužila více péče. A tím teď nemyslím český překlad od Rexher, ale i anglická pravidla původního vydavatele Pink Troubadour. Zůstávají zde nevyřčené detaily, které jsou sice většinou intuitivní, nicméně jejich absence vzbuzuje zbytečné otázky (jako např. to, že po vyčerpání žetonů pohybu automy se má balíček zamíchat, že Tycho nemá omezený počet kostek jako hráč, nebo fakt, že když automa provede vylepšení destičky, nic dalšího již v tomto tahu neprovádí). Jako větší problém vnímám rozpor mezi záměrem autora a jeho zachycením v pravidlech ohledně Tychova výběru objektu pozorování. Česká pravidla uvádí, že Tycho zvolí jak hlavní objekt pozorování, tak souhvězdí s nejvíce vítěznými body. Zdá se to logické, takže naprosto chápu překladatele, že termíny „highest value“ a „highest score“ bral jako synonyma. Díky diskuzi na bgg jsem však zjistila, že tomu tak být nemělo. Na dotaz zde odpovídá přímo Tomáš Holek tak, že u souhvězdí má Tycho zvolit vždy to s nejvyšší hodnotou kostky, ne nejvíce body. Zatímco u pozorování velkého objektu by to výběr karty neovlivnilo, u malých v tom rozdíl často je, a Tycho by pak nemusel být tak těžko porazitelným oponentem. Nicméně hrála jsem podle českých pravidel a z 6 partií se mi jednou vyhrát podařilo (s Brunem) a jednou málem (s Halleym), kdy to byla remíza (takže sice prohra, ale bylo to blízko), takže možné vyhrát je i tak.
Celkově se mi hra líbí, je tu spousta zajímavých prvků, ať už již zmiňované pomyslné míchání barev kostek při pozorování hlavních objektů, výběr akcí pohybem vašeho dalekohledu po „rondelu“ (kdy se navíc část akčních destiček neustále přemisťuje a tím je pokaždé k dispozici jiná kombinace akcí) nebo práce se sklepením s inkvizitory, kteří vám mohou hodně zavařit, ale taky je můžete šikovně využít ve svůj prospěch.
Závěrem
Galileo Galilei je středně náročná euro hra českého autora Tomáše Holka využívající zajímavé herní prvky. Tematicky je zasazená do 16.- 17. století, do doby, kdy byl vynalezen dalekohled – ten je též ústředním prvkem hry – a umožnil tak velký rozmach astronomie.
V sólo hře je vaším soupeřem Tycho Brahe. Akce jsou řízeny jeho vlastními destičkami. Hráč hraje vždy za jednoho ze 4 (s promem z 5) astronomů, kdy každý má nějakou speciální schopnost. Zkoušení jednotlivých postav tak zvyšuje znovuhratelnost sólové hry.
Pokud nemáte rádi sólo oponenty, kteří ve vás vzbuzují pocit, že jsou to pěkní podvodníci, pak se vám Tycho nebude líbit. Snadno a rychle získává nejlépe bodované karty a než se nadějete, je konec hry. Škálování obtížnosti automatického protihráče zde chybí.
Na druhou stranu, porazit ho je velká výzva, takže
pokud vás prohry nefrustrují, ale naopak motivují k opakovanému hraní,
mohla by vás hra v sólu zaujmout. A líbí se mi, že vyhodnocování jeho akcí je rychlé.
Já jsem si sólo partie i přes drobné nesrovnalosti v pravidlech užila a určitě si Galilea ráda znovu zahraji, jak proti Tychovi, tak proti živým spoluhráčům.
Za poskytnutí hry na recenzi velmi děkuji vydavatelství REXhry.
Galileo Galilei (Galileo Galilei)
Autor: Tomáš Holek
Ilustrátor: Michal Peichl
Vydavatel: REXhry, Pink Troubadour
Čeština: ano, lokalizace
Komentáře
Okomentovat