Letní prázdniny jsou tu a s nimi slibovaný nový článek ze série tipů na malé hry, které si snadno sbalíte s sebou na cesty. Spoustu dalších najdete v článcích z minulých let
tady a
tady.
Které že malé hry jsem tedy měla možnost za poslední rok vyzkoušet? Řazeno opět náhodně, spíš tak, jak jsem v průběhu roku hrála, nikoliv podle oblíbenosti.
Dary lesa
Parádní malinká sólovka do party k Citrusům, česky opět od Tlama Games, recenze tady.
Knarr
Ač oficiálně pro 2-4 hráče, tahle karetka s vikingskou tematikou má tak dobrý fanouškovský sólo mód, že se stala jednou z mých nejoblíbenějších vloni vydaných her v češtině (vydal Mindok). Pravidla pro hru jednoho hráče najdete v angličtině na bgg, nebo ve slovenském překladu ve skupině Sólohráči.
Pobřežní hlídka
Malá rychlá hra s přikládáním dílků, kooperativní, ale za mě nejlepší právě v sólu. V češtině od vydavatelství Mindok. Recenzi jsem psala tady.
Příští stanice Paříž
Po Londýnu další skvělá zakreslovačka od Mindoku. Recenze zde.
Café
Malý mozkovar ke kávičce, česky od nového vydavatelství Bohemian Games. Recenzi jsem psala
tady.
Ekosystém
Draftovací karetka s tématem zvířat a přírody. Lepší ve více hráčích, ale i sólo zabaví, když není nikdo po ruce. V češtině (polskou verzi s hezčími ilustracemi) vydal Mindok. Recenze tady.
A Gentle Rain
Malá rychlá hra na 10 minut, se snad nejjednoduššími pravidly, co jsem kdy viděla. Prostě vezmete dílek a přiložíte ho tak, aby poloviny barevných kytiček na sebe správně navazovaly. Ve chvíli, kdy se vám podaří spojit čtyři dílky, aby vznikla kruhová mezera na žeton, můžete do ní jeden z dřevěných žetonů uložit (musí se barvou shodovat s jedním z květů okolo mezery). Cílem hry je ideálně umístit všech 8 žetonů a mít co největší počet zbývajících (neumístěných) dílků. Za každý umístěný žeton a zbývající dílek získáte na konci po jednom bodu. Prý se dá zvládnout maximálně 21 bodů. Já mám po 5 partiích nejlepší výsledek 16 (a nejhorší 6).
Hra je to krásná na pohled, dřevěné žetony jsou parádní, kartonové dílky mají příjemnou povrchovou úpravu, ale trochu se při manipulaci s nimi bojím, aby se nezačaly okraje třepit (nepůsobí zrovna odolně).
Věřím, že když si budete jen tak v klidu skládat a neřešit body, může být hraní opravdu relaxačním zážitkem. Já měla často spíše pocit frustrace, protože náhody v tom, jak dílky přijdou, je tu opravdu hodně, a máte omezené možnosti, jak hru ovlivnit.
Kdybych neznala sérii Orchard/Citrusy/Dary lesa, tak bych byla možná s A Gentle Rain více spokojená, ale takhle dám vždycky zmiňované trilogii přednost.
Hru bych pro velmi jednoduchá pravidla doporučila pro sólohraní někomu, kdo se hraním úplně začíná. Myslím, že by to nemusel být špatný tip, když někdo shání sólo hru třeba pro starší maminku nebo tatínka, kteří mohou více docenit zenové vykládání dílků, tak jak bylo autory zamyšleno. Pravidla jim vysvětlíte za minutu.
Snowfall over Mountains
Pokud byste se chtěli trochu ochladit, zahrajte si zasněžený Snowfall over Mountains. Jedná se o čistě sólo tile placement od Pencil First Games, kde se budete snažit napojovat cestičky a prozkoumávat tak okolí chaty. Zároveň máte pro danou partii vylosovanou bodovací kartičku pro každý z 5 druhů věcí, které na dílcích najdete (keře, stromy, stopy medvědů, stopy králíků a jezírka). Bodovací karty ke každému druhu máte k dispozici čtyři (z toho jedna sada je z mini rozšíření, které bylo součástí KS verze hry). Pokaždé se tak sejde jiná kombinace karet a budete se muset zaměřit na něco trochu jiného.
Průběh hry je jednoduchý. Položíte na stůl startovní dílek (je oboustranný, takže můžete pokaždé zvolit jinou stranu), odstraníte ze hry náhodné 4 dílky a z ostatních vytvoříte dobírací balíček. Doberete si do ruky dva dílky, z nichž vždy jeden přiložíte a pak si doberete nový. Dílky lze pouze přikládat, ne překrývat (jak jsme zvyklí z podobných, ale karetních her, jako je Velko série nebo Průzkumníci).
Základní pravidla můžete dvakrát za partii porušit pomocí karet speciálních schopností. Těch je celkem 9 a do každé partie si ze tří vylosovaných dvě ponecháte (jednu při hraní na těžší obtížnost). Když je pak v partii použijete, dovolí vám jednorázově například některé dílky odstranit ze hry, přemístit, vyměnit si dílky na ruce, vyměnit dva dříve umístěné dílky nebo jedním dílkem překrýt jiný. Pokud kartu schopnosti nevyužijete, přinese vám bod na konci hry. Celkové skóre pak dostanete sečtením získaných bodů za splnění podmínek na skórovacích kartách a odečtením 3 bodů za každý dílek s cestou, který nenavazuje na startovní dílek. Výsledné skóre porovnáte s tabulkou.
Ačkoliv je hra o překonávání vlastního skóre, tady mi to nevadí. V malinké krabičce najdete krásně vypadající mini hru, která dokáže některými kombinacemi úkolů pěkně zavařit mozkové buňky.
Palm Laboratory
Zatímco Palm Island už jsem dříve hrála, Palm Laboratory jsem vyzkoušela poprvé. Opět se jedná o malinkou hru, která se hraje pouze v dlani (karty není potřeba vykládat na stůl) od stejného autora.
Co se mi u tohoto novějšího titulu líbí je, že přibyly 3 karty cílů, které přidávají podmínku výhry. Nehraje se tak (jako tomu bylo u Palm Islandu) jen na překonávání svého skóre. Navíc je možné pomocí 3 karet minionů škálovat obtížnost. Jinak jsou ale pravidla z větší části stejná.
Já jsem vyzkoušela základní cíl Production Goal, kde je pro výhru potřeba produkovat určité "suroviny". Hrála jsem na jednoduchou obtížnost a bez problémů vyhrála. Druhé dvě karty cílů přidávají do hry další karty a zdá se, že hru více mění.
Nejsem zrovna fanouškem tématu, takže pravděpodobně zůstanu spíš u Palm Islandu. Pokud ale chcete něco na obměnu, Palm Laboratory může být fajn volba.
Town Builder Coevorden
Malá karetní hra, opravdu jednoduchý tableau building, kde si vybíráte karty z nabídky a vykládáte je do svého města. Líbí se mi, že karty jsou víceúčelové a musíte se tak rozhodnout, jestli vybranou budovu budete stavět, nebo kartu využijete jako zdroj. Karty budov mají také moc pěkné ilustrace.
Sólo mód je řešený jako překonávání svého skóre a hned ve druhé partii se mi podařilo výrazně přesáhnout nejvyšší bodové ohodnocení z tabulky. Sólo tak pro hráče evidentně nebude výzvou. Jedná se o odpočinkový titul, hraní jsem si užila, ale příště už bych radši vyzkoušela hru ve více hráčích.
Čarodění
Karetní hra českého autora Michala Peichla, kterou vydalo vydavatelství Albi. V sólu budete soupeřit s automou - čarodějnicí Ostarou - a hra je omezená na 15 tahů. Za Ostaru vždy otočíte její destičku akcí a vyberete, co si vezme. Výběr je o něco složitější, než bych si přála, nemám moc ráda, když musím rozmýšlet za jakých okolností si co automa vezme. Ale věřím, že by to přešlo po pár hrách do krve. Podařilo se mi ale hned v první partii zvítězit na těžkou obtížnost a mám chuť si příště zahrát spíš zase se živým spoluhráčem. I tak oceňuji, že hra sólo mód má, je funkční, a můžete si díky němu hru zahrát, i když nikdo další není po ruce. Celkově se mi hra líbí moc, jedná se o spíš jednodušší titul, který si ráda zahraju s rodinou nebo kamarádkami. Má krásné ilustrace Veroniky Vondrové a parádní dřevěné žetony.
Cascadia Rolling
Zakreslovací varianta mojí oblíbené Kaskádie, která narozdíl od původní hry bohužel nevyšla v češtině. Mám z Kickstarteru obě varianty, tedy Rivers i Hills. Dají se ale již koupit běžně v retailu. Jsou herně téměř stejné (rozdíl je v jedné speciální kostce), takže vám s klidem stačí jedna z krabiček. Každá obsahuje čtyři různé mapy, první je spíš takovým tutoriálem, čtvrtá nejvíce připomíná klasickou Kaskádii. Nejvíc mě asi baví druhá a třetí mapa, které jsou zábavné, ale ne zbytečně složité.
Velkostatek
Konečně
jsem si vyzkoušela i třetí hru z Velko série od REXher. Velkoměsto je klasika
mezi sólohráči velmi oblíbená, veliký mozkovar v malé krabičce (recenzi jsem psala tady).
Velkopark mě nadchnul ještě více, protože je o něco pohodovější, což mi
vyhovuje (recenze zde). Velkostatek je za mě tak někde mezi a hraní si užívám, i když
zdaleka ne vždy vyhrávám. Celou trilogii tedy můžu jedině doporučit.
Zvrať osud: Trosečník
Malá příběhová karetní hra (v češtině od Old Dawg), v podstatě takový gamebook na kartách. Využívá otáčení a převracení karet podobně jako Palm Island nebo Králův odkaz,
oproti nim je tady ale kladen důraz především na příběh. Hra má 13
různých konců, zatím jsem našla jeden (průchod hrou zabral asi hodinku a
půl). Bavila mě víc než Dobrodružné výpravy, které jsou také
takovým karetním gamebookem a o kterých jsem se zmiňovala v jednom z
předchozích článků. Určitě ještě během prázdnin zkusím najít nějaké jiné
zakončení příběhu.
Králův odkaz
Karetní legacy sólo hra, v češtině od Mindoku. Již teď moje nejhranější hra tohoto roku a vzhledem k tomu, že právě dorazila nová rozšíření Vzdálené země a Osvobození lesa (právě včas na prázdniny), nebude mít pravděpodobně problém si tuto pozici udržet. Recenzi základní hry a prvních dvou rozšíření najdete zde.
Lorcana Illumineer´s Quest: Palace Heist
Vloni v létě jsem se hodně bavila snahou porazit Uršulu v prvním Illumineer´s Questu: Deep Trouble. Nově vyšel konečně druhý protivník pro sólo do této sběratelské karetní hry, kterým je tentokrát Jafar. Balení obsahuje opět dva hráčské balíčky, z nichž fialovo modrý s Annou a Elsou se mi obzvlášť líbí. Zatím jsem vyzkoušela jednu hru na snadnou obtížnost a podařilo se mi vyhrát, takže příště na normální obtížnost, což bude o poznání náročnější. Rozhodně balím na léto s sebou.
Smíšený les
Nedávno jsem zjistila, že k téhle skvělé karetce, kterou se mnou nikdo nechce hrát, existuje oficiální sólo mód. Je ke stažení jako print and play na stránkách původního vydavatele Lookout Games. Zároveň teď vyšel i v tištěné podobě jako součást nejnovějšího rozšíření Exploration (zatím pouze v aj). Sólo sestává z karet automy a série výzev a funguje opravdu pěkně. Zatím jsem hrála dvakrát první výzvu, jejímž úkolem je mít ve svém lese určitý počet netopýrů. Zároveň máte možnost hrát na tři obtížnosti, určené počtem bodů, kterého byste měli při hře dosáhnout. Dá se hrát i s rozšířeními, já mám hru v češtině, takže zatím hraju s rozšířením Alpy, těším se na Pomezí, které má dorazit do obchodů v srpnu a doufám, že se časem od Asmodee cz dočkáme i nejnovějšího Exploration.
A co si balíte s sebou letos na léto vy?
Komentáře
Okomentovat